Grundlovsdag

TAG FAMILIEN MED TIL FEJRING AF DEMOKRATIET!

Hør årets hovedtaler.

Mød flere af vores lokale foreninger til Grundlovsdag.

Lær vores lokalområde bedre at kende.

Mød naboen, Sportsforeningen, Rosenbakken, Fællesrådet, Menighedsrådet, FDF og mange flere.

Menighedsrådet har i nogle år nu i samarbejde med lokale foreninger valgt at fejre Grundlovsdag som en folkefest og fejring af demokratiet (det er ikke et politisk møde). Der er taler, musik, fællessang og hotdogs.

Hold øje med annonceringen af kommende Grundlovsmøde her på plænen bag Skødstrup Sognegård! 

Arrangeret af Skødstrup Menighedsråd


Kalender

12aug kl. 15:15

OPSTART Pigekor - korprøve

1. Korprøve efter sommeren

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

12aug kl. 15:15
12aug kl. 15:30

Konfirmandafslutning 7.B (konfirmationsdato 15. aug.)

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem),Skødstrup Kirke

12aug kl. 15:30
12aug kl. 18:00

OPSTART: Ungdomskor - korprøve

1. Korprøve efter sommeren.

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

12aug kl. 18:00
13aug kl. 19:00

Konfirmandforældreaften i kirken 7.C (konfirmationsdato 22. aug) v/ Erik Søndergård

 

13aug kl. 19:00
15aug kl. 09:00

Konfirmation 7.A

Foregår i: Skødstrup Kirke

15aug kl. 09:00
15aug kl. 11:00

Konfirmation 7.B

Foregår i: Skødstrup Kirke

15aug kl. 11:00
16aug kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Susanne Kristensen

10. søndag efter trinitatis

Foregår i: Skødstrup Kirke

16aug kl. 10:00
18aug kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

18aug kl. 10:00
18aug kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

18aug kl. 11:30
18aug kl. 13:30

Konfirmandundervisning 7.A, B og C ved Berit, Anita og Erik

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem),Skødstrup Sognegård - Lokale 1 …

18aug kl. 13:30
18aug kl. 16:00

Konfirmandforældreaften samt øvedag m. 7.D v/ Berit Hune Jørgensen (konfirmationsdato 22. aug.)

Foregår i: Skødstrup Kirke

18aug kl. 16:00
18aug kl. 19:00

Orienteringsmøde - Menighedsrådsvalg 2020 (samt off. Menighedsmøde bl.a. med årsberetning) - Alle er velkomne!

Hvis du er nysgerrig på, hvad menighedsrådet laver i lige præcis dit sogn, hvilke …

18aug kl. 19:00
19aug kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

19aug kl. 10:00
19aug kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

19aug kl. 11:30
19aug kl. 13:30

Konfirmandundervisning 7. D og E ved Berit og Anita

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem),Skødstrup Sognegård - Lokale 1 …

19aug kl. 13:30
19aug kl. 15:15

Pigekor - korprøve

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

19aug kl. 15:15
19aug kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

19aug kl. 18:00
22aug kl. 09:00

Konfirmation 7.C

Foregår i: Skødstrup Kirke

22aug kl. 09:00
22aug kl. 11:00

Konfirmation 7.D

Foregår i: Skødstrup Kirke

22aug kl. 11:00
23aug kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Erik Søndergård

11. søndag efter trinitatis

Foregår i: Skødstrup Kirke

23aug kl. 10:00
25aug kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

25aug kl. 10:00
25aug kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

25aug kl. 11:30
25aug kl. 14:00

Hverdagsgudstjeneste

Kajak i Østgrønland v/ Bo Nielsen

 

Lokal Skødstrupborger Bo Nielsen fortæller om …

25aug kl. 14:00
26aug kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

26aug kl. 10:00
26aug kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

26aug kl. 11:30
26aug kl. 15:15

Pigekor - korprøve

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

26aug kl. 15:15
26aug kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

26aug kl. 18:00
26aug kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

26aug kl. 19:00
29aug kl. 10:00

Konfirmation 7.E

Foregår i: Skødstrup Kirke

29aug kl. 10:00
30aug kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Anita Fabricius

12. søndag efter trinitatis

Foregår i: Skødstrup Kirke

30aug kl. 10:00
31aug kl. 10:00

Strikke-café

DÅBSSERVIETTEN – en hilsen for livet. 

Når et barn bliver døbt og får vand i håret, …

31aug kl. 10:00
01sep kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

01sep kl. 10:00
01sep kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

01sep kl. 11:30
01sep kl. 13:30

Konfirmandundervisning 7.A, B og C ved Berit, Anita og Erik

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem),Skødstrup Sognegård - Lokale 1 …

01sep kl. 13:30
02sep kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

02sep kl. 10:00
02sep kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

02sep kl. 11:30
02sep kl. 13:30

Konfirmandundervisning 7. D og E ved Berit og Anita

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem),Skødstrup Sognegård - Lokale 1 …

02sep kl. 13:30
02sep kl. 15:15

Pigekor - korprøve

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

02sep kl. 15:15
02sep kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

02sep kl. 18:00
03sep kl. 17:00

Børnegudstjeneste v/ Susanne Kristensen

Husk tilmelding altid senest søndagen før via facebook eller via mail: …

03sep kl. 17:00
05sep kl. 11:00

Dåbsgudstjeneste v/ Erik Søndergård

Pinsedag

Foregår i: Skødstrup Kirke

05sep kl. 11:00
06sep kl. 11:00

Kirkekaffe

Efter gudstjenesten er der kaffe i kirken - og alle er velkomne!

Foregår i: Skødstrup …
06sep kl. 11:00
08sep kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

08sep kl. 10:00
08sep kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

08sep kl. 11:30
08sep kl. 13:30

Konfirmandundervisning 7.A, B og C ved Berit, Anita og Erik

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem),Skødstrup Sognegård - Lokale 1 …

08sep kl. 13:30
09sep kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

09sep kl. 10:00
09sep kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

09sep kl. 11:30
09sep kl. 13:30

Konfirmandundervisning 7. D og E ved Berit og Anita

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem),Skødstrup Sognegård - Lokale 1 …

09sep kl. 13:30
09sep kl. 15:15

Pigekor - korprøve

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

09sep kl. 15:15
09sep kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

09sep kl. 18:00
13sep kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Anne Christine Benner

14. søndag efter trinitatis

Foregår i: Skødstrup Kirke

13sep kl. 10:00
15sep kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

15sep kl. 10:00
15sep kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

15sep kl. 11:30
15sep kl. 13:30

Konfirmandundervisning 7.A, B og C ved Berit, Anita og Erik

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem),Skødstrup Sognegård - Lokale 1 …

15sep kl. 13:30
15sep kl. 19:00

Valg til Menighedsrådet (Valgforsamling og orienteringsmøde) - Alle er velkomne!

Til menighedsrådsvalget vælges nye menighedsråd i alle landets sogne til en periode …

15sep kl. 19:00
16sep kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

16sep kl. 10:00
16sep kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

16sep kl. 11:30
16sep kl. 13:30

Konfirmandundervisning 7. D og E ved Berit og Anita

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem),Skødstrup Sognegård - Lokale 1 …

16sep kl. 13:30
16sep kl. 15:15

Pigekor - korprøve

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

16sep kl. 15:15
16sep kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

16sep kl. 18:00
17sep kl. 14:30

Høstgudstjeneste på Kløvervangen - Erik Søndergård

 

17sep kl. 14:30
20sep kl. 10:00

Høstgudstjeneste v/ Anne Christine Benner

Kirken er smukt pyntet med årets høst. Skødstrup Kirkes Kantori medvirker. Vel mødt!

 

 …
20sep kl. 10:00
21sep kl. 10:00

Strikke-café

DÅBSSERVIETTEN – en hilsen for livet. 

Når et barn bliver døbt og får vand i håret, …

21sep kl. 10:00
22sep kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

22sep kl. 10:00
22sep kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

22sep kl. 11:30
22sep kl. 13:30

Konfirmandundervisning 7.A, B og C ved Berit, Anita og Erik

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem),Skødstrup Sognegård - Lokale 1 …

22sep kl. 13:30
23sep kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

23sep kl. 10:00
23sep kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

23sep kl. 11:30
23sep kl. 13:30

Konfirmandundervisning 7. D og E ved Berit og Anita

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem),Skødstrup Sognegård - Lokale 1 …

23sep kl. 13:30
23sep kl. 15:15

Pigekor - korprøve

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

23sep kl. 15:15
23sep kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

23sep kl. 18:00
23sep kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

23sep kl. 19:00
24sep kl. 19:00

Litteraturkreds i lokale 3 / Susanne

 

24sep kl. 19:00
27sep kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Erik Søndergård

16. søndag efter trinitatis

Foregår i: Skødstrup Kirke

27sep kl. 10:00
29sep kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

29sep kl. 10:00
29sep kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

29sep kl. 11:30
29sep kl. 14:00

Hverdagsgudstjeneste v/ Anne Christine Benner

 PIE BAASTRUP THOMSEN v/ Lise Baastrup og Poul Smedegaard Andersen

Lægedatteren fra …

29sep kl. 14:00
30sep kl. 08:00

"Grundtvigdag" med alle fem hold konfirmander i sognegård og kirke (+Berit, Erik og Anita)

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem),Skødstrup Sognegård - Lokale 2 …

30sep kl. 08:00
30sep kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

30sep kl. 10:00
30sep kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

30sep kl. 11:30
30sep kl. 15:15

Pigekor - korprøve

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

30sep kl. 15:15
30sep kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

30sep kl. 18:00
04okt kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Anne Christine Benner

17. søndag efter trinitatis

Foregår i: Skødstrup Kirke

04okt kl. 10:00
06okt kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

06okt kl. 10:00
06okt kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

06okt kl. 11:30
06okt kl. 13:30

Konfirmandundervisning 7.A, B og C ved Berit, Anita og Erik

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem),Skødstrup Sognegård - Lokale 1 …

06okt kl. 13:30
06okt kl. 19:30

Sommerstafet

Sommerstafet 2020

 

Overskriften på årets Sommerstafet er: ”Rend mig i traditioner!?”

I …

06okt kl. 19:30
07okt kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

07okt kl. 10:00
07okt kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

07okt kl. 11:30
07okt kl. 13:30

Konfirmandundervisning 7. D og E ved Berit og Anita

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem),Skødstrup Sognegård - Lokale 1 …

07okt kl. 13:30
07okt kl. 15:15

Pigekor - korprøve

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

07okt kl. 15:15
07okt kl. 17:00

Børnegudstjeneste v/ Erik Søndergård

Husk tilmelding altid senest søndagen før via facebook eller via mail: …

07okt kl. 17:00
07okt kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

 

07okt kl. 18:00
11okt kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Anne Christine Benner

18. søndag efter trinitatis

Foregår i: Skødstrup Kirke

11okt kl. 10:00
18okt kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Susanne Kristensen

19. søndag efter trinitatis Foregår i: Skødstrup Kirke

18okt kl. 10:00
20okt kl. 13:30

Konfirmandundervisning 7.A, B og C ved Berit, Anita og Erik

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem),Skødstrup Sognegård - Lokale 1 …

20okt kl. 13:30
21okt kl. 13:30

Konfirmandundervisning 7. D og E ved Berit og Anita

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem),Skødstrup Sognegård - Lokale 1 …

21okt kl. 13:30
21okt kl. 15:15

Pigekor - korprøve

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

21okt kl. 15:15
21okt kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

 

21okt kl. 18:00
21okt kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

21okt kl. 19:00