Grundlovsdag

TAG FAMILIEN MED TIL FEJRING AF DEMOKRATIET!

Hør årets hovedtaler.

Mød flere af vores lokale foreninger til Grundlovsdag.

Lær vores lokalområde bedre at kende.

Mød naboen, Sportsforeningen, Rosenbakken, Fællesrådet, Menighedsrådet, FDF og mange flere.

Menighedsrådet har i nogle år nu i samarbejde med lokale foreninger valgt at fejre Grundlovsdag som en folkefest og fejring af demokratiet (det er ikke et politisk møde). Der er taler, musik, fællessang og hotdogs.

Hold øje med annonceringen af kommende Grundlovsmøde her på plænen bag Skødstrup Sognegård! 

Arrangeret af Skødstrup Menighedsråd


Kalender

22aug kl. 19:30

Sogneaften - Kanter & Sprækker - Brothers of Mercy

There´s a crack in everything!

Koncert med “Brothers of Mercy”

“There´s a crack in …

22aug kl. 19:30
25aug kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Anita Fabricius

10. s.e. trinitatis

Foregår i: Skødstrup Kirke

25aug kl. 10:00
26aug kl. 10:00

Strikke-cafe

DÅBSSERVIETTEN – en hilsen for livet. 

Når et barn bliver døbt og får vand i håret, …

26aug kl. 10:00
27aug kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

27aug kl. 10:00
27aug kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

27aug kl. 11:30
27aug kl. 14:00

Hverdagsgudstjeneste v/ Anita Fabricius

Kim Larsen – hele Danmarks nationalskjald

Ole Bech vil med guitar og god stemme tage …

27aug kl. 14:00
28aug kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

28aug kl. 10:00
28aug kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

28aug kl. 11:30
28aug kl. 15:15

Pigekor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

28aug kl. 15:15
28aug kl. 18:00

UngdomskorSTART

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

28aug kl. 18:00
01sep kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Anita Fabricius

11. s. e. trinitatis

Foregår i: Skødstrup Kirke

01sep kl. 10:00
01sep kl. 11:00

Kirkekaffe

Efter gudstjenesten er der kaffe i kirken - og alle er velkomne!

Foregår i: Skødstrup …
01sep kl. 11:00
03sep kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

03sep kl. 10:00
03sep kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

03sep kl. 11:30
03sep kl. 13:15

Konfirmandundervisning 7.A, 7.C og 7.E

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem), Skødstrup Sognegård - Lokale 1 …

03sep kl. 13:15
04sep kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

04sep kl. 10:00
04sep kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

04sep kl. 11:30
04sep kl. 15:15

Pigekor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

04sep kl. 15:15
04sep kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

04sep kl. 18:00
05sep kl. 17:00

Børnegudstjeneste v/ Anita Fabricius

Husk tilmelding altid senest søndagen før via facebook eller via mail: …

05sep kl. 17:00
08sep kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Erik Søndergård

12. s. e. trinitatis

Foregår i: Skødstrup Kirke

08sep kl. 10:00
08sep kl. 11:00

Reception - Erik Søndergård 50 år

Sognepræst gennem 18 år Erik Søndergård rundede i aug. et skarpt hjørne og blev 50 …

08sep kl. 11:00
08sep kl. 16:00

KONCERT - DUO ADORE

Søndag den 8.september kl.16  er der koncert i kirken med Duo Adore.  Duoen består af …

08sep kl. 16:00
10sep kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

10sep kl. 10:00
10sep kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

10sep kl. 11:30
10sep kl. 13:15

Konfirmandundervisning 7.B og 7. D

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem), Skødstrup Sognegård - Lokale 1 …

10sep kl. 13:15
11sep kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

11sep kl. 10:00
11sep kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

11sep kl. 11:30
11sep kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.A

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

11sep kl. 13:15
11sep kl. 14:00

Besøg på Rosenbakken v/ Susanne

 

11sep kl. 14:00
11sep kl. 15:15

Pigekor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

11sep kl. 15:15
11sep kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

11sep kl. 18:00
12sep kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.B

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

12sep kl. 13:15
15sep kl. 10:00

Høstgudstjeneste v/ Erik Søndergård

Kirken er smukt pyntet med årets høst. Skødstrup Kirkes Kantori medvirker. Vel mødt!

 

 …
15sep kl. 10:00
15sep kl. 11:00

Kirkekaffe

Efter gudstjenesten er der kaffe i kirken - og alle er velkomne!

Foregår i: Skødstrup …
15sep kl. 11:00
17sep kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

17sep kl. 10:00
17sep kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

17sep kl. 11:30
18sep kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

18sep kl. 10:00
18sep kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

18sep kl. 11:30
18sep kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.A

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

18sep kl. 13:15
18sep kl. 15:15

Pigekor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

18sep kl. 15:15
18sep kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

18sep kl. 18:00
18sep kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

18sep kl. 19:00
19sep kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.B

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

19sep kl. 13:15
22sep kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Anita Fabricius

14. s. e. trinitatis

Foregår i: Skødstrup Kirke

22sep kl. 10:00
24sep kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

24sep kl. 10:00
24sep kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

24sep kl. 11:30
24sep kl. 14:00

Hverdagsgudstjeneste

Aarhus Søfarts Museum og Livet til søs

v/ Karl Nøhr Sørensen

Efter 50 års til søs, …

24sep kl. 14:00
25sep kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

25sep kl. 10:00
25sep kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

25sep kl. 11:30
25sep kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.A

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

25sep kl. 13:15
25sep kl. 15:15

Pigekor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

25sep kl. 15:15
25sep kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

 

25sep kl. 18:00
26sep kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.B

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

26sep kl. 13:15
26sep kl. 19:00

Litteraturkreds ved Susanne Kristensen

 

26sep kl. 19:00
29sep kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Susanne Kristensen

15. s. e. trinitatis

Foregår i: Skødstrup Kirke

29sep kl. 10:00
30sep kl. 10:00

Strikke-cafe

DÅBSSERVIETTEN – en hilsen for livet. 

Når et barn bliver døbt og får vand i håret, …

30sep kl. 10:00
01okt kl. 08:00

Konfirmandundervisning - ALLE klasser

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem), Skødstrup Sognegård - Lokale 2 …

01okt kl. 08:00
01okt kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

01okt kl. 11:30
01okt kl. 13:15

Konfirmandundervisning 7.A, 7.C og 7.E

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem), Skødstrup Sognegård - Lokale 1 …

01okt kl. 13:15
01okt kl. 19:00

Filmklub

 

01okt kl. 19:00
02okt kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

02okt kl. 10:00
02okt kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

02okt kl. 11:30
02okt kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.A

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

02okt kl. 13:15
02okt kl. 15:15

Pigekor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

02okt kl. 15:15
02okt kl. 17:00

Børnegudstjeneste v/ Erik Søndergård

Husk tilmelding altid senest søndagen før via facebook eller via mail: …

02okt kl. 17:00
02okt kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

 

02okt kl. 18:00
03okt kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.B

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

03okt kl. 13:15
06okt kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Anita Fabricius

16. s. e. trinitatis

Foregår i: Skødstrup Kirke

06okt kl. 10:00
06okt kl. 11:00

Kirkekaffe

Efter gudstjenesten er der kaffe i kirken - og alle er velkomne!

Foregår i: Skødstrup …
06okt kl. 11:00
08okt kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

08okt kl. 10:00
08okt kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

08okt kl. 11:30
09okt kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

09okt kl. 10:00
09okt kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 1)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

09okt kl. 11:30
09okt kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.A

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

09okt kl. 13:15
09okt kl. 14:00

Besøg på Rosenbakken v/ Anita Fabricius

 

09okt kl. 14:00
09okt kl. 15:15

Pigekor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

09okt kl. 15:15
09okt kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

 

09okt kl. 18:00
10okt kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.B

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

10okt kl. 13:15
13okt kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Anita Fabricius

17. s. e. trinitatis

Foregår i: Skødstrup Kirke

13okt kl. 10:00
20okt kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Susanne Kristensen

18. s. e. trinitatis

Foregår i: Skødstrup Kirke

20okt kl. 10:00
22okt kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 2)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

22okt kl. 10:00
22okt kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 2)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

22okt kl. 11:30
23okt kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 2)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

23okt kl. 10:00
23okt kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 2)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

23okt kl. 11:30
23okt kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.A

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

23okt kl. 13:15
23okt kl. 15:15

Pigekor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

23okt kl. 15:15
23okt kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

 

23okt kl. 18:00
23okt kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

23okt kl. 19:00
24okt kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.B

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

24okt kl. 13:15
27okt kl. 11:00

BUSK-familiegudstjeneste v/ Erik Søndergård

19. s. e. trinitatis

BUSK står for Børn, Unge, Sogn og Kirke. Skødstrup Kirkes …

27okt kl. 11:00
28okt kl. 10:00

Strikke-cafe

DÅBSSERVIETTEN – en hilsen for livet. 

Når et barn bliver døbt og får vand i håret, …

28okt kl. 10:00
29okt kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 2)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

29okt kl. 10:00
29okt kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 2)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

29okt kl. 11:30
29okt kl. 14:00

Hverdagsgudstjeneste v/ Susanne Kristensen

Marselisborg Slot ved historiker Johan Bender

Hvorfor ligger der et kongeslot i netop …

29okt kl. 14:00
30okt kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 2)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

30okt kl. 10:00
30okt kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 2)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

30okt kl. 11:30
30okt kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.A

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

30okt kl. 13:15
30okt kl. 15:15

Pigekor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

30okt kl. 15:15
30okt kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

30okt kl. 18:00