Du er her: 
01mar kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Erik Søndergård (Radio-transmitteret P1)

1. søndag i fasten

Foregår i: Skødstrup Kirke

01mar kl. 10:00
03mar kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 3)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

03mar kl. 10:00
03mar kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 3)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

03mar kl. 11:30
03mar kl. 19:00

Kirkefilmklub

ONKEL

Det danske drama handler om den 27-årige Kris, der bor med sin halvinvalide …

03mar kl. 19:00
03mar kl. 19:00

Naturvidenskablige foredrag - livestreaming fra Aarhus Universitet

Det er bare en virus v/ Anders Fomsgaard, overlæge og leder af virusforskning og …

03mar kl. 19:00
04mar kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 3)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

04mar kl. 10:00
04mar kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 3)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

04mar kl. 11:30
04mar kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.C

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

04mar kl. 13:15
04mar kl. 14:00

Besøg på Rosenbakken / Susanne

 

04mar kl. 14:00
04mar kl. 15:15

Pigekor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

04mar kl. 15:15
04mar kl. 17:00

Børnegudstjeneste v/ Susanne Kristensen

Husk tilmelding altid senest søndagen før via facebook eller via mail: …

04mar kl. 17:00
04mar kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

04mar kl. 18:00
05mar kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.D

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

05mar kl. 13:15
08mar kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Anita Fabricius

2. søndag i fasten

Foregår i: Skødstrup Kirke

08mar kl. 10:00
08mar kl. 10:00

Landsindsamlingen - Folkekirkens Nødhjælp

Gi’r du 4 timer – så gi’r vi en hotdog! Meld dig som indsamler for Folkekirkens …

08mar kl. 10:00
08mar kl. 16:00

KONCERT M. CARSTEN PEDERSEN, GUITAR

CARSTEN PEDERSEN, GUITAR

Søndag d. 8.marts kl.16.00 er der koncert i kirken med …

08mar kl. 16:00
10mar kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 3)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

10mar kl. 10:00
10mar kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 3)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

10mar kl. 11:30
10mar kl. 19:00

Naturvidenskablige foredrag - livestreaming fra Aarhus Universitet

Fremtidens natur v/ professor i økologi Jens-Christian Svenning, Institut for …

10mar kl. 19:00
11mar kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 3)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

11mar kl. 10:00
11mar kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 3)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

11mar kl. 11:30
11mar kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.C

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

11mar kl. 13:15
11mar kl. 15:15

Pigekor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

11mar kl. 15:15
11mar kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

11mar kl. 18:00
12mar kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.D

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

12mar kl. 13:15
15mar kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Susanne Kristensen

3. søndag i fasten

Foregår i: Skødstrup Kirke

15mar kl. 10:00
17mar kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

17mar kl. 10:00
17mar kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

17mar kl. 11:30
18mar kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

18mar kl. 10:00
18mar kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

18mar kl. 11:30
18mar kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.C

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

18mar kl. 13:15
18mar kl. 15:15

Pigekor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

18mar kl. 15:15
18mar kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

18mar kl. 18:00
19mar kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.D

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

19mar kl. 13:15
21mar kl. 00:00

Forårsmarked - De Kreative

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem), Skødstrup Sognegård - Lokale 2 …

21mar kl. 00:00
22mar kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Anita Fabricius

Midfaste

Foregår i: Skødstrup Kirke

22mar kl. 10:00
22mar kl. 16:00

KONCERT M/ AMALIE & HELLE ASMILD (sang & accordeon)

Søndag d. 22. marts kl. 16.00 er der koncert med Helle Asmild på akkordeon og Amalie …

22mar kl. 16:00
24mar kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

24mar kl. 10:00
24mar kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

24mar kl. 11:30
25mar kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

25mar kl. 10:00
25mar kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

25mar kl. 11:30
25mar kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.C

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

25mar kl. 13:15
25mar kl. 15:15

Pigekor - korprøve (Aflyst)

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

25mar kl. 15:15
25mar kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve (Aflyst)

 

25mar kl. 18:00
25mar kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem), Skødstrup Sognegård - Lokale 1 …
25mar kl. 19:00
26mar kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.D

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

26mar kl. 13:15
26mar kl. 19:00

Litteraturkreds

 

26mar kl. 19:00
29mar kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Erik Søndergård

Mariæ bebudelsesdag

Foregår i: Skødstrup Kirke

29mar kl. 10:00
30mar kl. 10:00

Strikke-café

DÅBSSERVIETTEN – en hilsen for livet. 

Når et barn bliver døbt og får vand i håret, …

30mar kl. 10:00
31mar kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

31mar kl. 10:00
31mar kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

31mar kl. 11:30
31mar kl. 14:00

Hverdagsgudstjeneste v/ Anita Fabricius

 PIE BAASTRUP THOMSEN v/ Lise Baastrup og Poul Smedegaard Andersen

Tirsdag den 31. …

31mar kl. 14:00
31mar kl. 19:00

Naturvidenskablige foredrag - livestreaming fra Aarhus Universitet

Dybhavet – nyt fra en ukendt verden v/ professor i biogeokemi Bo Barker Jørgensen, …

31mar kl. 19:00
01apr kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

01apr kl. 10:00
01apr kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

01apr kl. 11:30
01apr kl. 15:15

Pigekor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

01apr kl. 15:15
01apr kl. 17:00

Mini-konfirmandafslutning for 3.C og 3.D

Gudstjeneste kl. 17.00. Efterfølgende hygge og fællesspisning i Sognegården.

På …

01apr kl. 17:00
01apr kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

01apr kl. 18:00
02apr kl. 14:30

Påskegudstjeneste på Kløvervangen - Anita Fabricius

 

02apr kl. 14:30
02apr kl. 17:00

Børnegudstjeneste v/ Anita Fabricius

Husk tilmelding altid senest søndagen før via facebook eller via mail: …

02apr kl. 17:00
05apr kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Erik Søndergård

Palmesøndag

Foregår i: Skødstrup Kirke

05apr kl. 10:00
09apr kl. 10:00

Skærtorsdag - Gudstjeneste v/ Anita Fabricius

Skærtorsdag

Foregår i: Skødstrup Kirke

09apr kl. 10:00
10apr kl. 10:00

Langfredag - Gudstjeneste v/ Susanne Kristensen

Langfredag

Foregår i: Skødstrup Kirke

10apr kl. 10:00
12apr kl. 10:00

Påskedag - Gudstjeneste v/ Anita Fabricius

Påskedag

Foregår i: Skødstrup Kirke

12apr kl. 10:00
13apr kl. 10:00

Anden Påskedag - Gudstjeneste v/ Erik Søndergård

Anden Påskedag

Foregår i: Skødstrup Kirke

13apr kl. 10:00
14apr kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

14apr kl. 10:00
14apr kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

14apr kl. 11:30
14apr kl. 19:00

Naturvidenskablige foredrag - livestreaming fra Aarhus Universitet

Ig Nobel Prize: first laugh, then think v/ the founder of the Ig Nobel Prize, Marc …

14apr kl. 19:00
15apr kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

15apr kl. 10:00
15apr kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

15apr kl. 11:30
15apr kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.F

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

15apr kl. 13:15
15apr kl. 15:15

Pigekor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

15apr kl. 15:15
15apr kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

15apr kl. 18:00
16apr kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.E

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

16apr kl. 13:15
19apr kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Erik Søndergård

1. s. e. påske

Foregår i: Skødstrup Kirke

19apr kl. 10:00
21apr kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

21apr kl. 10:00
21apr kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

21apr kl. 11:30
21apr kl. 19:00

Naturvidenskablige foredrag - livestreaming fra Aarhus Universitet

Rask og glad – tak dine unikke mikrober v/ professor i genomforskning Oluf Borbye …

21apr kl. 19:00
22apr kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

22apr kl. 10:00
22apr kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

22apr kl. 11:30
22apr kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.F

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

22apr kl. 13:15
22apr kl. 15:15

Pigekor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

22apr kl. 15:15
22apr kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

22apr kl. 18:00
22apr kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

 

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

22apr kl. 19:00
23apr kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.E

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

23apr kl. 13:15
26apr kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Anita Fabricius

2. s. e. påske

Foregår i: Skødstrup Kirke

26apr kl. 10:00
26apr kl. 15:00

FORÅRSMATINÉ MED PIGEKOR I SOGNEGÅRDEN

Her vil Skødstrup Kirkes Pigekor synge et bredt udvalg af musik fra forskellige …

26apr kl. 15:00
27apr kl. 10:00

Strikke-café

DÅBSSERVIETTEN – en hilsen for livet. 

Når et barn bliver døbt og får vand i håret, …

27apr kl. 10:00
28apr kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

28apr kl. 10:00
28apr kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

28apr kl. 11:30
28apr kl. 14:00

Hverdagsgudstjeneste v/ Erik Søndergård

Vore to haver

Ved Bjarne Nielsen Brovst

Tirsdag den 28. april kl. 14.00

Bjarne Nielsen …

28apr kl. 14:00
29apr kl. 10:00

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

29apr kl. 10:00
29apr kl. 11:30

Babysalmesang (Hold 4)

Vi synger børnesange med fagter, danske salmer, spiller på rasleæg, danser, laver …

29apr kl. 11:30
29apr kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.F

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

29apr kl. 13:15
29apr kl. 15:15

Pigekor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

29apr kl. 15:15
29apr kl. 18:00

Ungdomskor - korprøve

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 1 (stor)

29apr kl. 18:00
30apr kl. 13:15

Mini-konfirmander - 3.E

Foregår i: Skødstrup Sognegård - Lokale 3 (mellem)

30apr kl. 13:15
30apr kl. 19:00

Litteraturkreds

 

30apr kl. 19:00
03maj kl. 10:00

Gudstjeneste v/ Susanne Kristensen

3. s. e. påske

Foregår i: Skødstrup Kirke

03maj kl. 10:00
05maj kl. 19:00

Danmarks befrielse - Gudstjeneste v/ Erik Søndergård

Foregår i: Skødstrup Kirke

05maj kl. 19:00

Kalender: